25.9.2018 16:10

25.9.2018 16:15

Expo Brusel a životní styl

Bezbariérový vstup na akci

Expo Brusel a životní stylMalá vzpomínka na úspěšnou účast Československa na světové výstavě EXPO v roce 1958 v Bruselu.

Datum konání: 4. 9. 2018 - 30. 9. 2018 začátek od 09:00

Do konce září je v kavárně Regionálního muzea Mělník k vidění výstava Expo Brusel a životní styl. Jedná se o malou vzpomínku na úspěšnou účast Československa na světové výstavě EXPO v roce 1958 v Bruselu. Muzeum tak reaguje na letošní připomínkové akce osmiček v našich dějinách.

První poválečná světová výstava EXPO 58 byla otevřena 17. dubna 1958. Jejím symbolem se stalo Atomium představující model uspořádání atomů v krystalu železa.
Československo na sebe upozornilo pavilonem postaveným podle projektu Františka Cubra, Josefa Hrubého a Zdeňka Pokorného. Autorem scénáře výstavy byl Jindřich Santar. Výsledkem byla dynamická expozice s příběhovou osou nazvanou "Jeden den v Československu".

Vedle Laterny magiky (světového unikátu propojujícího filmové projekce s divadelní akcí, tancem hudbou a pantomimou) a polyekranu se na úspěchu československého zastoupení výrazně podílela restaurace s krytou terasou rozdělená v interiéru na dvě části – lidovou (Plzeňskou) a výběrovou (Francouzskou). Denně českou restauraci navštívilo v průměru 4000 hostů.
Masivní pečlivě propracovaná propagace našeho pavilonu se vedle kvalitního zpracování expozice zasloužila o mezinárodní úspěch a následný vznik dlouholeté legendy. Československý pavilon v Bruselu navštívilo přes 6 milionů návštěvníků.

Všech 170 československých exponátů přihlášených do soutěže získalo ceny – 56 velkých cen, 47 čestných diplomů, 35 zlatých, 18 stříbrných a 14 bronzových medailí. Pavilon získal nejvyšší ocenění Zlatou hvězdu jako nejlepší z 52 účastnických zemí.

Československý úspěch na EXPO 58 následně vyvolal novou vlnou v oblasti designu a užitého umění známou jako bruselský styl.

Výstavka v muzejní kavárně dává nahlédnout do expozice „Jeden den v Československu" pomocí fotografií a dokumentů. K vidění je také malá ukázka keramiky a užitého umění v bruselském stylu.

Vytvořeno: 14. 8. 2018
Poslední aktualizace: 7. 9. 2018 11:09