Obsah
Léta s paletou
Datum konání: 8. 3. 2021 - 18. 4. 2021 začátek od 09:00
Místo konání: Regionální muzeum Mělník, nám. Míru 54
Typ akce: trhy, výstavy, veletrhy
Organizátor: Regionální muzeum Mělník
Doba trvání: 41.6 dní
Zdroj: Regionální muzeum Mělník
Část výstavy obrazů krajináře a portrétisty Jaroslava Mokrého z Lysé nad Labem můžete shlédnout online...
Co říká autor o své tvorbě?
Moje touha malovat se objevila již v mých školních letech, ale doopravdy jsem začal malovat v šestnácti letech. V době kdy jsem byl v Písku na vojně, dověděl jsem se, že tam žije akademický malíř F. R. Dragoun a že je to žák Maxe Švabinského. Vzal jsem několik svých kreseb a když jsem vypátral, kde bydlí, troufnul jsem si u něj zazvonit. Od té doby jsem se stal jeho žákem. Bylo to v r. 1975. Našel jsem v něm spřízněnou duši.
V letech 1978 - 1983 jsem večerně studoval Střední odbornou školu výtvarnou, tedy Hollarku. Bez studijního volna. Vyučil jsem se v Nymburce elektromechanikem a v této profesi jsem pracoval až do r. 1992. Odešel jsem z ČKD, udělal si malířské léto, ale zakrátko jsem si musel hledat jiné zaměstnání. Také jsem požádal v pražské Národní galerii o možnost udělat si několik kopií barokních obrazů Petra Brandla. Velice moc mi to pomohlo při práci na mých vlastních portrétech.
Pracovně jsem zakotvil u ČD. Považuji to za velmi důležité. Režijní výhody mi umožnily jezdit za krásami přírody nejen po Čechách, Slovensku, ale posledních dvacet let, jsem mohl malovat přímořskou krajinu, hlavně v Itálii. Maluji v plenéru. Snad ještě jedna věc. Půl života jsem se v duchu zlobil na mého tátu, že mě nechal vyučit, namísto nějaké výtvarné školy. Druhou půlku života jsem rád. Mohu malovat co chci a jak chci. Tedy realisticky. V tom nalézám radost o kterou se s vámi mohu podělit.
Jaroslav Mokrý
jarda.m.malir@seznam.cz, tel. 725 750 025
Příběh k obrazu Apoštol Jan píše...
Jak jsem se potkal se stoletým. V r. 1995 jsem měl krátce po svatbě, když jsem se potkal s čilým staříkem, kterému bych ani náhodou nehádal, že se blíží ke stovce. Zeptal se mně: "A už jste se pohádali? " Já na to rozpačitě: "Jo." A on vesele: "Tak to vám to vydrží." A dodal: "Když jsem se naposledy ženil, to jsem byl ještě mladý, to mi bylo jenom pětadevadesát." Potkával jsem ho dalších sedm let a dvakrát jsem si ho namaloval. Ve sto dvou letech nesl nějaký balík z pošty. Byl zvyklý při průchodu domovními dveřmi obě křídla rozrazit a rychle projít. Jenže s tím balíkem to nestihnul. Ty těžké dveře ho zasáhly do hlavy. Navštívil jsem ho. Ležel v posteli, na půl těla ochrnutý, nemohl mluvit, jíst. Přinesl jsem mu mateří kašičku ze včelařského obchodu, přikývl na souhlas a trochu si ji vzal. Pomodlili jsme se a já si v duchu slíbil, že jestli se uzdraví tak toho Apoštola Jana namaluji!
Stalo se, že se o něm dověděl někdo vlivný a zařídil, aby ho přijali do vojenské nemocnice. Provrtali mu lebku a tu sraženou krev vysáli. Byl po operaci, byl apatický. V jedenáct za ním přišla jeho manželka. Přinesla mu zbytek té mateří kašičky. Ta má vedlejší účinek. Vyvolá veliký hlad. Takže hned potom snědl netknutou vánočku od snídaně, chvíli potom oběd a když ho odpoledne navštívil jeden kluk co s ním hrával šachy, tak Alois Vocásek vyhrál.
Navštěvoval jsem ho u něj v bytě s kamarádem a jednou dívkou, co by andělem a postupně vytvářel obraz. Kdykoliv jeho paní přišla do obýváku, prohodila: "Už zase válčejí." Podařilo se nám pana Vocáska rozpovídat a jen mě mrzí, že jsme si to nenahráli. Slyšeli jsme z první ruky vyprávění o první světové válce, o zajetí, o životě v legiích a jejich cestě. Byl to totiž poslední živý Československý ruský legionář.
©Obrazy jsou chráněny autorským právem vyplývajícím ze zákona č. 121/2000 Sb. a jejich reprodukce, šíření či použití bez vědomí autora není možné!
Celé léto jsem jezdil do Mělníka malovat motivy pro moji výstavu, která nakonec může být alespoň online...
Tyhle dva topoly jsem viděl z vlaku, kdykoliv jsem se vracel z Prahy do Lysé. Namaloval jsem je a přítel Bílý je použil na nálepku na sklenici s jeho medem.
Vltava v dubnu 2014...To jsem se jednou rozjel na Okoř, jenže na Masaryčce jsem zjistil, že vlak do zastávky odkud to je na Okoř kousek prostě nejede. Byl všední den. Za pět minut jel vlak do Kralup. Tak jsem jel malovat jinam.
Václav Dlouhý 1992 - Poslední ruský legionář z Lysé v jeho 98 letech. Bydlil v dřevěném domku uprostřed zámeckého parku. Když jsem dokončil portrét, podal mi ruku se slovy, že to je poslední ruka co se potřásala se Štefánikem.
V době coronaviru se zavřely školy a naše Katka zůstala doma. Využil jsem to, abych namaloval její portrét v tom parádním klobouku.
Paseka v Krkonoších. Je nepříjemné, když do čerstvé barvy se na obraz přilepí nějaká muška a začne dělat rýhu. Ona to ale nebyla muška. Rojili se lesní mravenci. Rychle jsem všechno posbíral, hodil batoh na zpocená záda a prchal pryč.
Šopa v Liptovské Porúbce 1993. Když jsem byl s obrazem téměř hotový. V podkroví vedlejšího domu se otevřelo okno a slyším hlas: "Počúvajte, on tuná maluje tu našu šopu treba ju zváľať, robí nám ostudu." Opravdu, další rok po ní zůstalo jen prázdné místo.
Roubenka v Libštátu 2020. Když jsem vycházel z naší chalupy, podíval jsem se na teploměr, ukazoval 0°C. To mě překvapilo, protože mám vyzkoušeno, že musí být alespoň 6°, jinak nevymáčknu barvu z tuby a nemám sílu v prstech. Naštěstí jsem byl za větrem...
Poslední aktualizace: 19. 3. 2021 09:58